To trudny tekst. Dla matek alkoholików i o miłości która karmi nałóg….

To trudny tekst. Dla matek alkoholików i o miłości, która karmi nałóg…. Pomyśl, czy gdyby ktoś powiedział Ci, że możesz uratować swoje dziecko i wyrwać mu wszystkie włosy, po jednym – zrobiłabyś to? Pamiętasz, kiedy był malutki skaleczył się bardzo brzytwą Twojego ojca, pozwoliłaś mu się wykręcić, czy trzymałaś twardo, na siłę, żeby lekarz go zszył? Dzisiaj też go możesz uratować twardą miłością – Przykro mi synu, musisz sobie poradzić sam.

Siedziała i próbowała oglądać coś w telewizji. Próbowała, bo tak naprawdę co chwila brała telefon i dzwoniła do niego. Nie odbierał. Dzwoniła raz za razem aż jej się telefon rozładował. Musiała podłączyć do prądu i znowu dzwoniła. Wcześniej rozmawiała z jego narzeczoną. Dobra to była dziewczyna, ale nie rozumiała jej. – Nie dzwoń do niego, nie jedź, to daje mu bezpieczeństwo w piciu. – mówiła. No tak, ale jak on będzie sam to będzie pił. Ona do niego zadzwoni i mu powie, żeby już przestał, on jej obieca i będzie dobrze. O pierwszej w nicy zadzwonił telefon. To on!!!! – Mamo bardzo się źle czuję, chyba skończyły mi się leki na nadciśnienie. – mówił. Ach leki na nadciśnienie, to co innego, jadę. – pomyślała i ta myśl ją uskrzydliła. Co z tego, że ma prawie 80 lat, Parkinsona i zaburzenia pamięci. Co z tego, że jego narzeczona prosiła ją by nie jechała. Dzięki niej, matce, on przestanie pić. Zamówiła taksówkę. Została z nim na noc. Powiedział, że już skończył, że nie wie jak to się stało, że zaczął, że tak bardzo jej dziękuje, że była, że już będzie dobrze. Kiedy zadzwoniła ta jego narzeczona. I powiedziała, że on ma przecież po czterdziestce i sam powinien pamiętać o tym, że leki mu się kończą i że znowu mu uwierzyła, a tą wiarą dała mu przyzwolenie na picie- zrobiła się na nią zła. Ale kiedy wróciła do domu i zadzwoniła do niego i on znów nie odbierał. Dodzwoniła się dopiero wieczorem. Uspakajał ją, mówił, że to skandal, że jak mógł tak się upić, że już kończy. Zadzwoniła do przyszłej synowej, powiedziała jej to i jeszcze, że już mają plan, że on sobie napisze, że nie może wychodzić, że nie może spotykać się z sąsiadem…. A ona znowu swoje, – Co to znaczy, że macie plan? Plan to można mieć z pięciolatkiem i jego logopedą, żeby zaczął mówić wyraźnie, a nie z dorosłym mężczyzną, który powinien odpowiadać za siebie. Może i ma rację, ale on już jej powiedział, że skończy. Jej synek. Pojedzie do niego zupę mu ugotuje, serek kupi, nagada do tej głowy – jak tak można, żeby zdrowie szanował. Narzeczona syna powiedziała jej, że on będzie pił tydzień, albo dziesięć dni. I że to zdarza się dwutysięczny raz, więc jest przewidywalne. – Co ty mówisz? Naprawdę? Makabra. On mi powiedział, już skończył. Tylko czemu znów nie odbiera? – zastanawiała się.

 • To bardzo trudne, kiedy widzisz, że Twoje dziecko zabija się na raty.
 • To bardzo trudne nie wierzyć w jego obietnice.
 • To bardzo trudne nie pilnować go i nie przypisywać sobie zdolności magicznych, że go uratujesz.
 • Nie uratujesz! Dopóki on sam nie będzie chciał.
 • Swoją postawą dajesz mu komfort picia. Pozwalasz mu wierzyć, że zawsze podłożysz mu materac, żeby miękko upadł.
 • Wchodzisz w rywalizację z jego żoną i narzeczoną, a tak naprawdę powinnyście trzymać się razem.
 • Kiedy dzwonisz do skutku, w końcu go wybudzisz i on Cię zapewni, że kończy, Ty mu uwierzysz, on będzie szczęśliwy, że znowu mu się udało Cię przechytrzyć i wybudzony pójdzie po kolejną butelkę.
 • Kiedy jedziesz do niego z zupą, on jest zachwycony. Ma przekonanie, że nie jest sam, ma słuchacza, bo na zejściu ma potrzebę rozmowy, jest cudownie, bo mama jest spokojna.
 • Przestań mu wierzyć, bo to go ciągnie w dół.
 • On Ci dziękuje, a Ty jesteś spokojna. Obydwoje wchodzicie w toksyczną, zabijającą Was iluzję.
 • Co masz robić? Pozwól mu żyć samodzielnie. Pozwól ponosić konsekwencje picia. Kiedy pije nie dzwoń, nie pozwalaj się oszukiwać, nie jedź z lekami i z zupą. A kiedy zadzwoni i będzie prosił o pomoc to podaj mu numer do pogotowia ratunkowego i do ośrodka. Tylko wtedy jest szansa, że on się sam uratuje. Bo może to zrobić tylko sam.
 • Pomagając w ten sposób, nie pomagasz tylko dajesz mu komfort i ciągniesz go w dół.
 • Pomyślałaś, że kiedy Cię już zabraknie on nie będzie umiał żyć, bo to Ty myślałaś o lekach i o pilnowaniu go. Pomyślałaś z jakimi wyrzutami sumienia go zostawisz?
 • Ratuj go!!!! Zostaw go!!!!! A wtedy może on się odbije, a Ty tą taksówką pojedziesz na jego wesele.

107
anonimowe komentarze

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonimowo
Gość
Anonimowo

Niestety to prawda

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Moja przez 18 lat mojego z nim małżeństwa nawet ze mną nie rozmawiała .. żądała abym to ja go pielęgnowała… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Przeszłam przez to samo teraz jestem wdową a rodzina męża obwinia mnie za samobojstwo. Szkoda ze nie rozumieją problemu alkoholika… Czytaj więcej »

Zrezygmowana
Gość
Zrezygmowana

Żyje z alkoholikiem kilkanaście lat , jestem u kresu wytrzymałości ale zawsze nadzieja powstrzymuje mnie przed odejściem. Nadzieja że się… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Niestety to tylko obietnice. Nie pomożesz mu chociaż pewnie bardzo byś chciała. On musi sam chcieć przesłać pić. Oby nie… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Współczuję z całego serca. Ale może pomożesz sobie idąc na terapię dla wspoluzaleznionych, ja się bardzo opierałam w końcu skorzystałam,… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Tylko odchodząc skłonisz go do jakiejś refleksji. Jeśli będzie chciał i będzie mu na Was zależało to podejmie terapię. Koniecznie… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Jestem ciekawa jak się żyje z niepijącym alkoholikiem.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Nie jest lekko, lecz też nie ma tragedii. Alkoholikiem jest się do końca życia, nie pijacy mąż był dobry natomiast… Czytaj więcej »

Lola
Gość
Lola

Nie pozbedzie sie tak szybko zlosci i slabej konstrukcji psychicznej

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Normalnie. Jak najbardziej normalnie.

Karrr
Gość
Karrr

Niepijacy alkoholik jest normalnym człowiekiem. I jeśli zrozumiał swój błąd i jest po terapii a osoba współuzależnienia też jest po… Czytaj więcej »

Lola
Gość
Lola

Karr. To nie zawsze szukanie dziury w calym albo niezgoda na zdrowienie… Kiedy partner zaczyna zdrowiec nagle jego polowka uswiadamia… Czytaj więcej »

Anonim
Gość
Anonim

Gorzej niż z pijacym!! Zylam więc wiem. 😏

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Ja żyję z nie pijącym alkoholikiem już 14 lat . Jest wspaniałym człowiekiem dobrym mężem jak i wspaniałym ojcem. Alkoholizm… Czytaj więcej »

Anonim
Gość
Anonim

Jak z pijanym. Ch… Jasny strzela go codziennie drze japę na każdym kroku i na każdego i myśli myśli kiedy… Czytaj więcej »

Dragon
Gość
Dragon

Terapia jest niezbędna. Wszywka to gówno. To umysł ma się zmienić. A to możliwe tylko dzięki terapii. Co z tego… Czytaj więcej »

Aaa
Gość
Aaa

Moj Mąż nie pije ponad 4 lata, stał się lepszym Mężem i cudownym ojcem dla naszego syna. Mimo, ze mamy… Czytaj więcej »

Klaudyna
Gość
Klaudyna

Dobrze, pod warunkiem że nie wejdzie w kolejny nałóg, np. seksoholizm…

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Wielka radość i spokój

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Mój mąż nie pije 12 rok
Jest innym człowiekiem ale pierwszych 6 lat jego niepicia to był koszmar
Obydwoje jesteśmy po terapii

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Żyłam z takim typem 29 lat a na 30rocznice sam się wykończył, też miałam nadzieję że się zmieni

Cel.
Gość
Cel.

Gorąco polecam Al Anon

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Ja tego doswiadczylam ! Nie zmienilam meza ! Zmienila go inna – pijaczka . 3 miesiace bez przetwy byl pijany… Czytaj więcej »

Gos
Gość
Gos

Dziwię się Pani… Dawno ja to zrobiłam dla dobra dzieci. Niech Pani go zostawi… On niszczy Panią i na pewno… Czytaj więcej »

Mati
Gość
Mati

Niestety,w sadzie sedzina odpowiedziala na jego argumenty picia…ja jestem sedzina,i jak pan sam nie dojrzeje do tego by zrozumiec,to nawet… Czytaj więcej »

Lila
Gość
Lila

Nie czekaj uwolnij się nic się nie zmieni. Też nie potrafiłam odejść minęło 36 lat dalej pije. Dzieci będą mieć… Czytaj więcej »

Matka
Gość
Matka

Zostawiłam alkoholika wychowałam 2 synów a teraz oni bardzo kochają ojca który ma chore serce i ledwo źyje.Ja jestem daleko… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Zadbaj o siebie póki nie jest za późno

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Nie zmieni się…

Aaa
Gość
Aaa

Nie można tego powiedzieć na 100% każdy ma inne doświadczenia.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Szkoda życia… Nadzieja w tej sytuacji tylko zabija ciebie, twoje dzieci i jego. Czas wziąć w ręce swoje życie a… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Poszukaj dla siebie pomocy jest Al-Anon sa terapie zadbaj o siebie i dzieci da się żyć lepiej tylko trzeba ruszyć… Czytaj więcej »

Mon. Monia
Gość
Mon. Monia

Powinnaś być dumna ze ucieklas wielki szacunek nikt nie powinien być obrazany i ponizany

Zrezygmowana
Gość
Zrezygmowana

Święta racja, hasło w które wierzymy (dopóki śmierć nas nie rozłączy) to fikcja nie można jednej osoby skazać na cierpienie… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

A druga strona to nie wazne ,ze przysiegala ma z nim byc do smierci i. Się nim opiekowac,bo to choroba… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

???

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Wspaniale że uciekłaś 🙂

Wrzos
Gość
Wrzos

Jesteś niesamowicie dzielna 🙂

Bez
Gość
Bez

Współczuję Pani ! Bo ja sama się męczyłam z alkoholikiem się męczyłam , aż do jego śmierci. Mam tylko satysfakcję,… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Dzielna z Ciebie kobieta

Anonimowo
Gość
Anonimowo

…teściowa twierdziła, że synek pije, bo dzieci są niedobre…. mieliśmy wtedy dwójkę w wieku do 8 lat… Ale ja jako… Czytaj więcej »

Wdoea
Gość
Wdoea

Piję, bo ma żonę niedobrą, dzieci , pracę, dom, znajomych…….itd.itp. teraz go nie ma…

Anonimowo
Gość
Anonimowo

No to niezle wymyslila, skad wogole ludzie takie „madrosci” biora.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Moja babcia, swego Syna alkoholika totalnie olała, wyszło to tylko na dobre ale tylko dla niej niestety dla reszty rodziny… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

❤️ matki jest głupie i kochające naiwnie. Szkoda słów. Jestem za tym by odizolowywać wszystkich alkoholików od społeczeństwa, pomóc im… Czytaj więcej »

Pablo
Gość
Pablo

Realnie rzecz ujmując: w jaki sposób odizolować Ich od społeczeństwa?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Na Sybir,albo deportowac w kosmos

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Alkoholizm to choroba polegająca na przymusie picia. Z reguly jest to zaburzenie psychiczne. Trzeba się zainteresować tematem a nie bzdury… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Pierdolenie. Nie chcę nie pije proste. No chyba że pijąc przez rok dzień w dzień nie byłem alkoholikiem, tylko hobbystą.… Czytaj więcej »

Babcia
Gość
Babcia

Alkoholizm to choroba na życzenie, bo nikt nie staje się chory w ciągu miesiąca, co sobota grile, imienny urodziny wesela,… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Zgadzam się w 100% i wiem dlaczego

Anonimowo
Gość
Anonimowo

I tu się pomylilas Babciu . Alkoholizm jest choroba niezawiniona . Gdyby alkoholik na skraju życia i osiagnawszy własne dno… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Tak to choroba, chociaż wstyd mi się przyznać bo jestem kobietą ale niestety wpadłam w szpony tego nałogu trwało to… Czytaj więcej »

Milena
Gość
Milena

Tak, jest to przymus picia, ale mniej lub bardziej świadomie, podejmujemy decyzję, czy dzisiaj kupuje kolejną butelkę czy idę na… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

To jest choroba. I to nie jest kwestia decyzji czy chcenia. Zniewolenie odbiera zdolnosc do decydowania. Jakie kolwiek nie tylko… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Ja jestem za. Sama przeżyłam ogromną tragedię mój mąż był i jest nadal alkoholikiem i oprócz tego toksycznym człowiekiem który… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Super

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Racja pozdrawiam

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Ciebie się powinno odizolować

USCHI
Gość
USCHI

Moja babka (matka mojego ojca alkoholika) jak się dowiedziała, co sądzę o nim, jak zniszczył nam dzieciństwo, bił, upokarzał,itd..to darła… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Masakra, strasznie mi przykro 🙁

Córka pijaka
Gość
Córka pijaka

Skąd ja to znam. Mój ojciec też pił miał mnie w dupie jak byłam mała i później z resztą też.… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Kompletna bzdura!

Grześ
Gość
Grześ

Wciąż się łudzisz?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Alkoholik który sam nie poniesie konsekwencji nie podejmie żadnego leczenia

Pozdrawiam

Grześ
Gość
Grześ

Dobry tekst. Proszę tylko poprawić literówki, bo jest ich sporo. Zaimki „ty”, „tobie”, „was”, „twoje” itd. wyłącznie od małych liter.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Błędów dużo, treść pouczająca.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Moja mama dziś po dwóch udarach ; syn zginął z puszką piwa
?????

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Niestety to prawda .Zyje w tym toksycznym związku już 38 lat Rok temu zmarła jego mama która jeszcze przynosiła alkohol… Czytaj więcej »

T
Gość
T

„Zostaw go!!!!! A wtedy może on się odbije(…)”. Albo go odnajdziesz na OIOM-ie, w śpiączce. I wtedy się przekonasz, że… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Oczywiscie trzeba sobie zapewnic pomoc psychologiczna, zeby byc przygotowanym na taki scenariusz. Widze tu brak terapii, skoro wierzysz w „pomaganie… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Ja odeszłam od męża alkoholika po 20- tu latach małżeństwa. Przez pierwsze kilkanaście lat miałam wsparcie u teściowej, ciągle powtarzała,,… Czytaj więcej »

Matka
Gość
Matka

Partnerka alkoholika ma wybór i ma prawo podjąć KAŻDĄ decyzję. Matka ma znacznie mniejszy zakres możliwości i to raczej typu… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Gratuluję!

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Mam trochę lepsze doświadczenie z alkoholikiem.Mój mąż po latach picia spadł na dno. Trafił do grupy AA , przeszedł kilka… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Gratuluję mężowi, ja jestem trzeźwa 16 miesięcy ?tak jestem kobietą. Kobietą szczęśliwą ?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Smutny ale jakże prawdziwy. I dotyczy każdego nałogu.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Mój nie pije Ale kiedyś się napił to powiedziała że ma do tego prawo bo on tak ciężko pracuje i… Czytaj więcej »

Mika
Gość
Mika

Moja mama jest alkoholiczką, horror, im bardziej chcę jej pomóc tym bardziej mnie nienawidzi, zrobiłam jej sprawę w sądzie o… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Też tak mówiłam i teraz jest mi wstyd. Dopiero gdy byłam jedną nogą na tamtym świecie coś we mnie drgnęło.… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Mamusia zakochana w synusiu…. Znam z autopsji… Teściowa nic złego nie widziała w tym że jak się okazało synus socjopata,… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Sędzina tak powiedziała szok wyksztalcona babsko siedzi przed biurkiem mogla Pani jej powiedzieć ,ze moze ona niech sie zaopiekuje

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Pewnia sama byla alkoholiczka albo miala meza alkoholika. Tak czesto bywa – jak ktos sam pije lub jest wspoluzalezniony czesto… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Sama prawda niestety.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Jest jeszcze jedno ALE przez ich hulankowe życie niekiedy dług splatają pokolenia

Anonimowo
Gość
Anonimowo

U nas jest podobnie. Tylko ze to tesciowa pije, a dzieci jej naskakuja. Corka nawet w 9 moesiacu ciazy zbierala… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Jest to odzwlekanie prawie nieuchronnej ,ciężkiej do zniesienia agonii.

Jojo
Gość
Jojo

Z miłości kobieta potrafi dużo znieść. Mężczyzna za to wykorzystuje kobietę uzalezniajac ją od siebie. Najpierw zaczyna się myślenie ”… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Niestety są przypadki że kobieta jest tak wykończona że sama zaczyna pić żeby zapomnieć o wszystkim i wtedy zaczyna się… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Bardzo dobry tekst?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

To prawda znam taki przypadek i do dzis tak jest

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Tak było z moją Babcią i Wujkiem. Niestety Ona zmarła 3 lata temu a wczoraj był jego pogrzeb. Babcia zabiła… Czytaj więcej »

Catarine
Gość
Catarine

Mam 28lat. On 32. Dwoje Dzieci.. Tacy mlodzi.. Ryczec mi sie chce . Powoli zdaje sobie sprawe jak bardzo marnuje… Czytaj więcej »

ona
Gość
ona

Nic nie kosztuje. Ośrodki leczenia uzależnień są finansowane przez NFZ, oczywiście są też płatne prywatne ośrodki. Tam gdzie leczą się… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

W każdym mieście,przy Ośrodkach uzależnień są darmowe terapie dla współuzależnionych

Aga
Gość
Aga

To jest współuzależnienie, niestety. Również wymaga terapii.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Świetny tekst!
Podaj dalej!
Uzależnienia leczymy!
W czasie terapii i po wspieramy!

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Jakie to przykre,wydawałoby się,no jak nie pomóc dziecku czy bratu, a może ojcu,serce pęka jak się patrzy na kogoś w… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Te wymysły to jakiś dziwoląg.Też miałem problemy alkoholowe i dzisiaj nie piję Nie jest winą matki i syna , że… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Mam 49 lat u 27 lat jestem w związku z alkoholikiem….Ma za sobą różne przykre epizody. ..jak również chęć odebrania… Czytaj więcej »

J
Gość
J

Kocham kogoś kto pije, jest chory i spotkało go w życiu chyba wszystko co najgorsze. I nie mogę mu pomóc,… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

U mnie w rodzinie jest podobny problem tylko że brat ma 62 lat a mama 84 on stary kawaler ciągle… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Chore…

Zaklamany swiat
Gość
Zaklamany swiat

Najbardziej zalosne dla mnie jest to, jak rzady nic nie robia, zeby uswiadamiac ludzi, jak latwo wpasc w nalogi. Brakuje… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Załamany świat. Dokładnie a policja gówno robi ile razy była u nas na interwencji jak mój ojciec po pijaku robił… Czytaj więcej »

Aga
Gość
Aga

Moja babunia niańczyła alkoholika-syna, aż rolę przejęła moja matka a wówczas babcia niańczyła alkoholiczkę – córkę. Doznała przemocy i trudów… Czytaj więcej »