Abstynent

– Jak to się robi? No dosyć po prostu miałem. Po kokardkę, jak to się mówi. Ale, kurteczka, no nie umiałem sobie sam poradzić. Co wyszłem z chałupy to mnie ciągło i na stacje i piwerko i pod sklep, i z kumplami jabol. Aż stara mnie wzięła za łeb i do AA mnie zaprowadziła. I ja jak tak posłuchałem, że inni potrafią to jakoś poszło. Nie od razu. Boziu kochany, panie Kamilu złociutki, ile ja się wstydu najadłem… Inni Jan alkoholik trzeźwy dwa lata, Zenek trzeźwy osiem miesięcy… A ja ciągle Antoni alkoholik, nie piję trzy dni… Trzy dni! Pan rozumie panie Kamilku. Aż w końcu podbił do mnie taki Jacek co już długo nie pił, prosty, taki jak ja, murarz i on mi powiedział, że ja to już sam nie myślę, że mam zmiany we łbie od tylu lat chlania i że ja muszę sobie codziennie mówić „dzisiaj się nie nachlam” „piwko, później, nie teraz” i tak małymi kroczkami… No i lata lecą… Panie Kamilku… Ale powiem panu, że codziennie mi się chce, chociaż tyle już minęło. Ale to ja wtedy sobie ważę, ile mam jak nie piję, a ile nie mam jak chlam. I zawsze na jedno mi wychodzi… Że lepiej bez… Tylko głos mam zjechany. Ale to też ma swój urok, co nie? Panie Kamilku złociutki.

Elegancik pokiwał głową, wyjął z za ucha papierosa i zapytał – A często pan chodzi na te grupowe spowiadanki?

– Codziennie panie… Codziennie. Aż się stara śmieje, że na własną dupę bat ukręciła. Ale z nimi mi łatwiej… Niech pan kiedyś wpadnie. Tam tacy możni panowie jak pan też są. A chlają czasami… Ok chlają i jakoś im się udaje… – pan Antoni zarechotał i splunął.


To ogólne zasady AA:

Tekst „Preambuły” odczytywany jest zwykle na początku spotkania Anonimowych Alkoholików (mityngu AA), przed przejściem do wypowiedzi na uzgodnione, obrane przez grupę tematy:

Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązywać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu.
Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki.
Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów.
Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments